Phoenix Contact TRIO-PS/1AC/12DC/5 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 12V dc Output, 5A 60W
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0540680
Product description Phoenix Contact TRIO-PS/1AC/12DC/5 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 12V dc Output, 5A 60W
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 2866475
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 0540680
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CN
Product Details
Phoenix Contact TRIO Single Phase Power Supplies
APPROVALS : UL/C-UL Recognised (UL 60950), UL/C-UL Listed (UL
Features and Benefits:
  • Can be used on networks where the phases become imbalanced
  • Withstands up to 300Vac input
  • Temperature range -25 to +70°C
  • Robust metal housing
  • High Electric strength
  • High MTBF (mean time between failures) of more than 500,000 hours
  • High dielectric strength of up to 300 V AC
  • Quick installation thanks to a push-in connection
  • Slim design
  • Input for AC and DC voltage
Typical applications:
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Electrical Phase 1
Input Voltage 85 → 264 V ac
Maximum Temperature +70 °C
Series TRIO-PS/1AC/12DC/5
Height 130 mm
Power Rating 60 W
Mounting Type DIN Rail Mount
Width 32 mm
Depth 130 mm
Minimum Temperature -25 °C
Efficiency >83 %
Ripple And Noise 20 mV Pk-Pk
Output Voltage 12 V dc
AC or DC Output Voltage dc
MTBF 500000 h
Output Current 5 A
Load Regulation ±1 %
AC or DC Input Voltage ac
Number of Outputs 1
Type Switch Mode
Checking stock...
IDR
IDR
Out of stock
Price EachYou save IDR 1,258,994.67 (36.3%)
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact TRIO-PS/1AC/12DC/5 Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 12V dc Output, 5A 60W" added to the basket