317-00037 TG40-6/1.27 50mm-PO-X-CL
Brand:
HellermannTyton
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1816794
Product description HellermannTyton Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Clear 6mm Sleeve Dia. x 50mm Length 4:1 Ratio, TG40 Series
Manufacturer / Brand HellermannTyton
Manufacturer part number 317-00037 TG40-6/1.27 50mm-PO-X-CL
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1816794
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CN
Product Details
Specifications
Attribute Value
Brand HellermannTyton
Shrunk Diameter 1.27 mm
Series TG40
Colour Clear
Sleeve Type Heat Shrink
Adhesive Lined Yes
Flame Retardant Yes
Sleeve Diameter 6 mm
Sleeve Length 50 mm
Shrink Ratio 4:1
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Bag (1 Bag of 100)
Bag(s)Per Bag(IDR)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"HellermannTyton Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Clear 6mm Sleeve Dia. x 50mm Length 4:1 Ratio, TG40 Series" added to the basket