TEN15-2422WI DC-DC,9-36Vin +/-12Vout,15W
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
TEN 15-2422WI
Brand:
TRACOPOWER
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0168816
Product description TEN15-2422WI DC-DC,9-36Vin +/-12Vout,15W
Manufacturer / Brand TRACOPOWER
Manufacturer part number TEN 15-2422WI
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 0168816
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: TW
Product Details
Traco 15W Output Regulated Isolated DC-DC Converter - TEN15WI Series
15W single/dual output regulated isolated DC-DC converters with SMD design, ceramic chip capacitors for high reliability and an extended temperature range of -40°C to +85°C. Typical applications for these DC-DC converters include communications, industrial systems and battery powered equipment.
Note
Derate 3.5% per °C, above 70°C.
For suitable heatsink see stock number 745-1240
APPROVALS : CSA File No. 226037
Products not recommended for new designs please refer to the alternative at the bottom of the page
51x25x10 mm metal package
Ultra-wide 4:1 input voltage range
Very high efficiency up to 86%
1.5kV input / output isolation
Built-in filter meets EN 55022, Class A and FCC,Level A without external components
Remote On/Off Control
Continuous short circuit protection
Shielded metal case with insulated baseplate
Industry standard pin-out
L0168692-01
Specifications
Attribute Value
Brand TRACOPOWER
Depth 10.2 mm
Minimum Temperature -40 °C
Input Voltage Range 9 → 36 V dc
Output Voltage ±12 V dc
Output Current ±625 mA
Input Voltage Nominal 24 V dc
Mounting Type Through Hole
Isolation Voltage 1.5 kV dc
Number of Outputs 2
Maximum Temperature +85 °C
Series TEN 15WI
Length 25.4 mm
Power Rating 15 W