MDR-100-48
Brand:
Mean Well
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0428411
Product description Mean Well MDR Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 48V dc Output, 2A 100W
Manufacturer / Brand Mean Well
Manufacturer part number MDR-100-48
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 0428411
Manufacturer / Brand Mean Well
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
Mean Well MDR Series Single Output DIN Rail Power Supply
Features and Benefits
Universal AC input/Full range
Protections: Short circuit/Overload/Over voltage
Cooling by free air convection
Can be installed on DIN Rail TS-35/7.5 or 15
DC OK relay contact
LED indicator for power-on
No load power consumption <0.75 W
100% full load burn-in test
3 years warranty
Class 1, Div 2 hazardous locations T4
Why use a DIN Rail Power Supply?
Points to Consider When Buying a DIN Rail Power Supply
DIN Rail size– There are three common types of DIN Rails. Top Hat, G section and C section. Most have a depth of 7.5 mm or 15 mm. It is wise to check that your power supply is compatible with your DIN Rail.
Input voltage range – If the DIN Rail power supply you are buying is to be used in Europe and North America as well as the UK then a universal AC input range of 80 V ac to 264 V ac is required.
Specifications
Attribute Value
Brand Mean Well
Special Features Overvoltage and Short Circuit Protection
Input Voltage 85 → 264 V ac
Mounting Type DIN Rail Mount
Width 55 mm
Depth 90 mm
Minimum Temperature -10 °C
Ripple And Noise 200 mV Pk-Pk
Output Voltage 48 V dc
AC or DC Output Voltage dc
MTBF 346 kh
Output Current 2 A
Load Regulation ±1 %
AC or DC Input Voltage ac
Output Voltage Adjustment Range 48 → 56 V
Number of Outputs 1
Type Switch Mode
Electrical Phase 1
Maximum Temperature +60 °C
Standards Met RoHS Compliant, TUV EN 60950-1, UL 508
Series MDR
Height 100 mm
Power Rating 100 W
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Mean Well MDR Switch Mode DIN Rail Power Supply 85 → 264V ac Input, 48V dc Output, 2A 100W" added to the basket