GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
CYSE03.00100
Brand:
Belden
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0369107
Product description GREY 3CORE CY CONTROL CABLE,2.5SQ.MM100M
Manufacturer / Brand Belden
Manufacturer part number CYSE03.00100
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 0369107
Manufacturer / Brand Belden
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CN
Product Details
Note
Control Cable CY Type
Note
(4-core only) In accordance with 2004 European Harmonised colours for installation cable.
Core Colours
3-core: Blue, Brown, Green/Yellow
4-core: Grey, Brown, Black, Green/Yellow (See note)
5-core: Blue, Brown, Black, Grey, Green/Yellow
7-core: Green/Yellow + 6 numbered
Manufactured to VDE 2050 standard
Specifications
Attribute Value
Brand Belden
Number of Cores 3
Cross Sectional Area 2.5 mm²
Length 100 m
Current Rating 25 A
Outer Diameter 9.75 mm
Voltage Rating 300/500 V
Sheath Colour Grey
American Wire Gauge 13 AWG
Earth Cable Yes
Minimum Operating Temperature -5 °C
Maximum Operating Temperature +70 °C