Phoenix Contact GMSTB 2.5/4-ST-7.62 4-pin Pluggable Terminal Block, 7.62mm Pitch
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
Brand:
Phoenix Contact
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 8026205
Product description Phoenix Contact GMSTB 2.5/4-ST-7.62 4-pin Pluggable Terminal Block, 7.62mm Pitch
Manufacturer / Brand Phoenix Contact
Manufacturer part number 1767025
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 8026205
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: DE
Product Details
Phoenix Contact COMBICON 7.62mm Two Part Terminal Blocks
APPROVALS : UL94V-0
Phoenix Contact CLASSIC COMBICON GMSTB 7.62mm PCB Connectors
A Phoenix Contact range of CLASSIC COMBICON 7.62mm pitch GMSTB PCB terminal blocks for using anywhere in the world. The 2.5 series terminal block cable mount plug-in connectors have a female socket and a 0.2 to 2.5mm2 screw termination.
Features and Benefits
• 180° wire entry
• Pitch of 7.62 mm for when you need increased voltage
• Wire to wire
• Screw connection
• Various positions
• 24-12 wire gauge range
For screwdriver see stock number 390-9641
Specifications
Attribute Value
Brand Phoenix Contact
Number of Contacts 4
Pitch 7.62 mm
Number of Rows 1
Mounting Type Plug-In
Gender Female
Termination Method Screw
Type Plug
Current Rating 12 A
Body Orientation Straight
Colour Green
Voltage Rating 630 V
Series GMSTB 2.5/4-ST-7.62
Material Polyamide
Depth 15 mm
Length 28.48 mm
Width 18.2 mm
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Phoenix Contact GMSTB 2.5/4-ST-7.62 4-pin Pluggable Terminal Block, 7.62mm Pitch" added to the basket