197215 EASY-E4-AC-12RC1
Brand:
Eaton
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 1883483
Manufacturer / Brand Eaton
Manufacturer part number 197215 EASY-E4-AC-12RC1
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 1883483
Manufacturer / Brand Eaton
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 15, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: EE
Product Details
Telemecanique Zelio 2
Smart Relay
Eaton Programmable Logic Modules (PLCs) - easyE4 Series
New features
Two new series: Compact and Modular
The Modular series is expandable up to 40 I/O points
Large backlit easy to read LCD display (4 lines of 18 characters each)
Up to 10 years backup of data, date and time in the event of power failure
Automatic 1 hour clock summer/winter change.
16 up/down counters (0-9999)
1 fast counter
8 counter comparators
16 text blocks for viewing messages
28 auxiliary relays
8 week timers, depending on model
Up to 16 analogue inputs, depending on model
16 analogue comparators, depending on model
Features and Benefits:
Plus
• IIoT architectures integration, enabling transfer to the cloud
• Flexibility with up to 11 local expansion modules per unit
• AC/DC/UC mixed connection (12/24 V DC, 24 V AC, 100-240 V AC)
• Unlimited combination of base units and expansion modules
• Ethernet connection
• 188 available input and output
• 4 programming languages
• DCF77 synchronization
• Various visualization options
• Multi-level password protection and individual user list
• 12 V DC to 24 V DC operational voltage available in this series
• Easy to use software
• Expansion and logic modules available
Powerful program simulator
Online monitoring
Choose between 24 V DC and 230 V AC supply voltage with analogue inputs available on some DC modules
DIN rail or panel mount
Menu driven display for easy navigation
Password protection
Application:
Specifications
Attribute Value
Brand Eaton
For Use With easyE4
Manufacturer Series easy
Number of Inputs 8
Input Type Digital
Supply Voltage 100 → 240 V ac/dc
Output Type Digital, Relay
Number of Outputs 4
Network Type Ethernet
Display Included Yes
Communication Port Type Ethernet
Programming Interface HMI
Depth 110 mm
Minimum Operating Temperature -25 °C
Length 71.5 mm
Width 59.6 mm
Mounting Type DIN Rail
Programming Language Used FBD
Dimensions 71.5 x 59.6 x 110 mm
Maximum Operating Temperature +55 °C